کمیته رفاهی

برانکو: جام جهانی حق سیدجلال بود نه پاداشش

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 103 ] - چهارشنبه, 25 مهر 1397
برانکو: جام جهانی حق سیدجلال بود نه پاداشش

سرمربی پرسپولیس می گوید: سیدجلال نه به عنوان پاداش بلکه باید با شایستگی به جام جهانی می رفت. او بازی های عالی برای تیم ملی انجام داده بود و کاپیتان تیمی بود ک...

سرمربی پرسپولیس می گوید: سیدجلال نه به عنوان پاداش بلکه باید با شایستگی به جام جهانی می رفت. او بازی های عالی برای تیم ملی انجام داده بود و کاپیتان تیمی بود که قهرمان لیگ شده است.

برانکو از آن دسته مربیانی است که همواره روابط محترمانه‌ای با اصحاب رسانه داشته است. در طول سال‌ها حضورش در فوتبال ایران با عنوان سرمربی تیم ملی و پرسپولیس خیلی مواقع رسانه‌ها او را تخریب و یا مطالب غیرواقع در موردش نوشته‌اند اما پروفسور با درکی متقابل از رسانه‌ها سعی کرده که پاسخگویی مناسب به سوالات آنها باشد.

برانکو در گفتگویی تفصیلی درباره خیلی از مسایل صحبت کرد و نشان داد که او فکری باز و محترمانه دارد و قطعا ایران برای او بسیار بزرگ است و همان‌طور که در گذشته جایگاه خاصی در فوتبال ایران داشته، در آینده هم خواهد داشت.

*در ابتدا نظرتان درباره رویای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا و اینکه چقدر آن را در دسترس می‌بینید، می‌خواستم بپرسم؟

-قطعا این بزرگ‌ترین آرزوی من در حال حاضر است و خیلی به آن نزدیک هستیم. البته هر چهار تیم این مرحله شانس قهرمانی دارند. نیمه اول بازی با السد را برده‌ایم و باید یک تصویر از این تیم داشته باشیم که وقتی جلوی استقلال عقب افتاد در نهایت با این تیم چه کرد. السد یک تیم خطرناک و باتجربه  است و من به شخصه انتظار یک بازی دشوار و سخت را در تهران دارم. البته جا دارد از بازیکنانم تشکر کنم و از داشتن آنها خوشحال باشم چون شاهد هستم همچنان در حال پیشرفت بوده و با اعتماد به نفس کار می‌کنند و آنها از شرایط این بازی آگاه هستند؛ آنها در بازی اول بسیار قوی کار کردند.

*این دومین حضور پیاپی شما در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیاست.

-بارها گفته‌ام راهیابی به نیمه نهایی به خودی خود یک نتیجه بسیار خوب است و ما تنها باشگاهی در آسیا طی چند سال اخیر هستیم که توانسته‌ایم دو بار پیاپی به این مرحله صعود کنیم. الهلال، تیمی که نیمه نهایی فصل قبل با آنها بازی داشتیم امسال بعد از آن دوران خوبی که داشت حتی نتوانست از گروه خودش بالا بیاید. قهرمانی در آسیا رویای من، بازیکنان پرسپولیس، هواداران، خانواده‌های‌مان و مردم ایران است. در مرحله‌ای قرار داریم که باید نسل فعلی پرسپولیس که کار بزرگی را تا به این جای کار انجام داده به پایان برساند.

*این کار بزرگ شما توأم با مشکلات زیادی از جمله کمبود بازیکن و محرومیتی بود که داشتید و توانستید با این شرایط دوباره به نیمه نهایی صعود کنید؟

-دقیقا همین طور است. به خصوص اینکه در این تورنمنت در قیاس با تیم‌های دیگر بدون بازیکنان خارجی‌مان کار کردیم. منظورم این است که تیم‌های دیگر شاکله اصلی‌شان براساس بازیکنان خارجی شکل گرفته بود. مثلا ژاوی، بونجاح، گابی و بازیکن کره‌ای در السد هسته اصلی تیم را تشکیل می‌دهند اما در مقابل پرسپولیس در حالی به این مرحله رسید که ما تنها بشار را داشتیم و منشا هم به تازگی توانست زمان زیادی را بازی کند. همین مساله باعث شده که از عملکرد تیم بسیار راضی باشم.

*در آستانه بازی برگشت با تفکری مثل سیدجلال که برای دوری از غرور معتقد است اتفاقی نیفتاده و کار هنوز تمام نشده وجود دارد و یک تفکر هم می‌گوید خیلی به فتح جام نزدیک هستید. شما کجای این تفکر ایستاده‌اید؟

-واقعیت آن چیزی است که سیدجلال می‌گوید. هرچند که شانس زیادی برای قهرمانی داریم اما قبلا هم گفته‌ام هنوز کار تمام نشده و یک نیمه دیگر بازی با السد مانده است. ما در پرسپولیس یک شانس و رویای بزرگ داریم اما هنوز کاری نکرده ایم. یک بازی سخت با السد پیش رو داریم و تمام تلاش‌مان این است در این بازی بهترین نتیجه را بگیریم. در این بین اطرافیان باشگاه چه در داخل و چه خارج خیلی به این تیم امیدوار هستند و ما را نه تنها بالا بلکه بالاتر از آن چیزی که هستیم، می‌بیینند. به همین خاطر فقط فکر می کنند چطور می‌توانند جشن بگیرند. بازی با الدوحیل چهار نیمه داشت و تا نیمه آخر دو بر صفر عقب بودیم و در نیمه آخر توانستیم سه گل بزنیم و صعود کنیم. این یک واقعیت است که مشخص شود کارمان هنوز جلوی السد تمام نشده و بازهم باید یادآوری کنم یادتان نرود کاری را که السد با استقلال در تهران انجام داد.

*پس با این شرایط با حضور پرسپولیس در نیمه نهایی این انتظار هم از تیم ملی وجود دارد که مانند پرسپولیس حداقل تا این مرحله در جام ملت‌ها بالا بیاید؟

-انتظار ما این است که تیم ملی نتایج مناسبی بگیرد چون کیفیت و بازیکنان خوبی دارد. یکسری تیم‌ها در قاره آسیا در حال افت کردن هستند و یکسری باشگاه‌ها هم نتوانستند بازیکنان بزرگ خارجی بگیرند و افت کردند. به همین خاطر است که در پرسپولیس تلاش می‌کنیم از بازیکنان بومی بهره ببریم و روند استفاده از آنها را در ایران تثبیت کنیم. مثلا علی علیپور، مهدی طارمی، کاوه رضایی، امید ابراهیمی، کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی و دیگر بازیکنان از این دست بازیکنان بومی برای تیم ملی و باشگاه‌شان هستند. تلاش مان این است که در پست‌های کلیدی بازیکنان ایرانی را به یک سطح خوبی برسانیم تا در سطح بازیکنانی مثل گابی در السد باشند. ما بودجه مناسبی نداشتیم تا پول‌های خیلی بزرگی بدهیم و به همین خاطر به بهترین شکل موقعیت را درک کردیم. برای فوتبال ایران این موضوع یک نکته بسیار مهم و به قولی توفیق اجباری است. به خاطر همین زاویه نگاه استفاده از بازیکنان بومی در پرسپولیس نتایج خوبی را برای ما به دست آورد. این اتفاق برای فوتبال ایران یک امتیاز است. با این همه نکته مهم برای من به عنوان یک مربی شایستگی پرسپولیس بابت حضور در این مرحله است. در فوتبال گاهی پیش می‌آید که بدون شایستگی پیروز شوید و بالا بروید مثل اتفاقی که در گروه ایران در جام جهانی افتاد. مراکش در گروه ما بهترین نمایش را داشت اما تیم چهارم گروه شد و فوتبال بعضی مواقع خروجی‌اش متناسب با شایستگی نیست.

*یک نگرانی بابت شما وجود دارد که بعد از قهرمانی احتمالی در آسیا دیگر ظرف ایران از نظر قدرت مالی و کیفیت فوتبالی برای برانکو کوچک باشد و برود؟

-قبل از این که با پرسپولیس تمدید کنم هم پیشنهادهایی داشتم. این پیشنهادها بعد از تمدید قرارداد به دست من رسید اما به هیچکدام از آن ها جواب ندادم و الان هم تمام تمرکزم روی بازی با السد است. البته بدون شک اگر پیشنهادی با سطح اقتصادی مناسب به دستم برسد به آن فکر خواهم کرد و این مساله یک بحث طبیعی در دنیای حرفه‌ای فوتبال است.

*اما برخلاف خیلی از مربیان که در ایران مدام می گویند از اقصی نقاط دنیا پیشنهاد دارند شما این پیشنهادها را رسانه ای نکردید؟

-البته این روش و رویکرد تنها در مورد ایران نیست اما در کل من چنین شخصیتی را دوست ندارم. به نظرم این منصفانه نیست وقتی برای یک باشگاهی کار می کنید مدام این مساله را مطرح کنید.

*در خبرها گفته شد بونجاح شاید به خاطر رفتار اخیرش از السد اخراج شود و ژاوی هم که گفته می شود مصدوم است. شما دوست دارید در آزادی با حضور این بازیکنان السد را شکست دهید؟

-انتظار من این است که این دو بازیکن در بازی برگشت حضور داشته باشند و فکر می‌کنم ژاوی یک مصدومیت جزئی دارد. در این بین بونجاح را هم درک می‌کنم چون در بازی قبل تیم شان مساوی کرده و گل هم نتوانسته بزند. این واکنش برای یک مهاجم می‌تواند طبیعی باشد اما آن چیزی که مشخص است بدون این دو بازیکن السد تیم ضعیفی خواهد بود. ژاوی با این که سن بالایی دارد اما در شیوه و شکل بازی السد بسیار نقش دارد و ارتباط او با بونجاح در زمین بسیار خوب است و درک درستی از بازی یکدیگر دارند. به همین خاطر است که هر دو بازیکن خطرناکی هستند.

*در مورد لیست تیم ملی دو مساله شبهه‌برانگیز وجود دارد. وقتی بازیکنان پرسپولیس زیاد هستند این مساله به وجود می‌آید که تمرینات پرسپولیس را با مشکل مواجه کند و وقتی کم دعوت می کند او را متهم می کنند که تیم در آستانه فینال آسیا را نمی‌بیند.

-قطعا سرمربی تیم ملی نظر و ایده خاص خودش را دارد و اما ما در پرسپولیس طی سه سال اخیر نشان دادیم که نه تنها در لیگ ایران بلکه در سطح لیگ قهرمانان آسیا هم کیفیت بالایی داشته‌ایم. پرسپولیس در دو فصل اخیر در سخت‌ترین گروه‌های لیگ قهرمان قرار داشته است. فصل گذشته با الهلال در یک گروه بودیم و نیمه نهایی را برگزار کردیم و امسال هم با السدی در نیمه نهایی هستیم که در یک گروه قرار داشتیم و به همین خاطر است که معتقدم گروه ما سخت ترین گروه بوده است. این یعنی باید به بازیکنانم افتخار کنم و بازیکنان پرسپولیس کیفیت حضور در تیم ملی را دارند.

*پس این نقد را به کادرفنی بابت کم دعوت شدن بازیکنان پرسپولیس به تیم ملی  دارید؟

-به هیچ عنوان قصد انتقاد از سرمربی تیم ملی را ندارم اما از طرف دیگر پیشرفت بازیکنانم افتخارآمیز است و آنها نشان دادند که هیچ باشگاهی در ایران بهتر از بازیکنان پرسپولیس را ندارد. در ایران بازیکنان خیلی خوبی داریم و من نمی دانم این بازی ها را چه کسی مانیتور می کند. شاید خود سرمربی و شاید دستیاران او هستند که این بازی ها را می بینند اما نمی دانیم چه کسی در مورد انتخاب نفرات تیم ملی تصمیم می گیرد.

*پس از ماجرای لقب «سوپرمن» به سیدجلال نگاه ها نسبت به او تغییر کرد و از تیم ملی کنار گذاشته شد؟

من این لقب را به سیدجلال ندادم.

*بله مربی الجزیره این لقب را داد اما شما آن را تایید کردید ولی شاید «بنجامین باتن» که لقب بهتری برای سیدجلال باشد.

یک واقعیت در در مورد سیدجلال وجود دارد که خیلی سخت کار می‌کند و به نظرم می‌توان این فصل را بهترین فصل دوران حرفه‌ای او دانست. شاید هم همان‌طور که می‌گویید بنجامین باتن باشد. سیدجلال یک بازیکن مهم و رهبر پرسپولیس است و پوشیدن 115 بار لباس تیم ملی از او بازیکنی ساخته که همه باید به او احترام بگذارند. به همین خاطر این باور در همه ما وجود دارد که سیدجلال لیاقت تجربه قهرمانی آسیا را دارد. کمتر بازیکنی می‌تواند در این سطح ظاهر شود و اسم سیدجلال را باید جزو نسل طلایی فوتبال ایران نوشت. به همین خاطر این یک افتخار برای من است که سیدجلال حسینی بازیکن و کاپیتان تیم من است.

*بعد از خط خوردن سیدجلال از تیم ملی گفتید اگر من سرمربی تیم ملی بودم به عنوان پاداش او را به جام جهانی می بردم. واقعا باید این اتفاق می افتاد؟ 

-سیدجلال نه به عنوان پاداش بلکه باید با شایستگی به جام جهانی می رفت. او بازی های عالی برای تیم ملی انجام داده بود و کاپیتان تیمی بود که قهرمان لیگ شده  است و 115 بار لباس  تیم ملی را در حالی به تن کرده که 110 بازی اش را در لیگ ایران انجام داده است. به همین خاطر مجموعه مستندات نشان می‌دهد نه به عنوان پاداش بلکه به خاطر شایستگی‌اش در لیست نهایی تیم ملی باید قرار می‌گرفت.

*بعد خط خوردن از تیم ملی هم خیلی خوب توانست از نظر روانی خودش را برای ادامه کار آماده کند؟

-همکاران من شاهد هستند که بعد از خط خوردن سیدجلال یک جلسه تمرین را هم از دست نداد و در حال حاضر طوری تمرین می‌کند که انگار تازه حرفه‌اش را در فوتبال آغاز کرده و بعد از خط خوردن از تیم ملی اولین بازیکنی بود که در تمرینات حضور پیدا می کرد.

*یک ابهام تاریخی همیشه در مورد برگشت سیدجلال به پرسپولیس وجود دارد. آن سالی که به ایران برگشت به شما برای برگشت چراغ سبز نشان داد و شما قبول نکردید؟

نفت در لیگ قهرمانان آسیا بازی می کرد و اگر یادتان باشد با هفت بازیکن تمرینات پیش فصل را شروع کردیم. کم کم تیم تکمیل شد و خیلی دیر شده بود اما فصل بعد بلافاصله به ما اضافه شد.

*این تفکر شما در بحث محسن مسلمان هم خودش را نشان داد. او در ذوب‌آهن خطا کرد و نمازی کنارش گذاشت ولی شما فشار سکو را تحمل کردید و تا پایان فصل با مسلمان برخوردی اینچنینی نداشتید.

-من تفکر و رویکرد خودم را دارم و هواداران را هم درک می‌کنم. قبل از بازی با الجزیره خیلی‌ها انتظار داشتند که در 15 دقیقه آخر مسلمان بازی کند ولی من به عنوان سرمربی تشخیص دادم و شایان مصلح را گذاشتم. من همان موقع هم متوجه شدم که در استادیوم خیلی‌ها از این بابت ناراحت شدند اما در آن موقعیت بازیکنی نیاز داشتیم که در محوطه جریمه حریف فشار بیاورد. واقعا نمی‌دانم چرا فکر می‌کنید من علیه مسلمان بودم؟ من همیشه به بازیکنانم می‌گویم دو راه وجود دارد؛ یک راه این است که در خیابان کار کنید و راه بروید و راه دیگر فوتبال بازی کردن است. فوتبال سختکوشی، تمرکز، فکر کردن، تمرین و زندگی حرفه‌ای داشتن است و باید به این فکر کنید که روز به روز بهتر شوید. برای شما یک مثال بزنم.

بفرمایید...

-مودریچ واقعا شایسته بهترین بازیکن جهان شدن بود. او 33 ساله است و در این سن بهترین بازیکن جهان شده. این اتفاق برای او در 25 سالگی رخ نداد. پیام این مثال این است که سیدجلال در این سن و سال بهترین فصل خودش را پشت سر می‌گذارد یعنی اگر در این فصل بخواهی بهترین باشی، مهم نیست با کدام مربی کار می‌کنی. تیمی مثل پرسپولیس همیشه باید دنبال بهترین بازیکن و مربی باشد.

*ایستادگی پای مسلمان با همه رفتارهایی که داشت بابت این نبود که فکر می‌کردید برخواهد گشت؟

-مدیریت کردن بازیکن وظیفه و شغل من است و وظیفه باشگاه این است اگر خطایی انجام داد رسیدگی کند. به همین خاطر می‌خواهم تاکید کنم من مشکلی با محسن مسلمان نداشتم و بعضی مواقع به این فکر می‌کردم که فرشاد و وحید امیری در آن پست بهتر هستند و من بشار را هم داشتم.

*یعنی از همان زمان می‌دانستید که بشار جای مسلمان را می‌گیرد و برای همین با رفتن مسلمان خیلی نگران نشدید؟

به این نتیجه رسیدم که وقتی بشار را در آن پست دارم نیازی به محسن مسلمان نیست. اینکه به این نظر رسیدم به این خاطر بود که بازیکنی که در 27، 28 سالگی قرار دارد دیگر دوست ندارد در این سطح ذخیره یک بازیکن دیگر باشد. چنین بازیکنانی دوست دارند مدام بازی کنید. به همین خاطر ترجیح دادم از بشار استفاده کنم چون در چشم‌انداز پرسپولیس این بازیکن برای آینده باشگاه است و می‌تواند انرژی مضاعفی با خلاقیت خودش در سن 21، 22 سالگی به تیم بدهد. تاکید می‌کنم شاید حق با من نباشد بلکه این تنها اعتقاد من است و این ایده‌ای بود که داشتم. من در مقابل پرسپولیس و باشگاه مسوولیت دارم و شاید اگر یک مربی دیگری بود روش متفاوتی داشت و تصمیم دیگری می‌گرفت. در این مواقع نباید هیچکس خشمگین شود چون تصمیم سرمربی است.

*این میزان سختی و محکمی برانکو در مورد همه بازیکنان است؟

قطعا باید کمی منعطف بود و متناسب با شخصیت بازیکنان با آنها برخورد کرد. مهم‌ترین مساله این است که باید با همه بازیکنان صادق بود. شاید بعضی مواقع از برخی بازیکنان ناراحت باشم اما در کل به تک تک آنها احترام می‌گذارم و عاشق آنها هستم. هرچند که ممکن نیست، اما من می‌خواهم همه چیز عالی باشد. با اینکه منعطف هستم اما اصرار دارم همه چیز در شغل من بهترین باشد. من 20 بازیکن با سطح آموزشی متفاوت دارم که 11 نفر آنها باید بازی کنند. 20 بازیکن که از جاهای مختلف تهران یا ایران آمده‌اند و جمع کردن این تعداد با ذهنیت و شخصیت متفاوت آنها آسان نیست.

*این انعطاف‌پذیری در مورد برخی بازیکنان مثل رضاییان یا طارمی شاید وجود نداشته باشد. چون تصویر بیرونی از شما این است که با نظم و انضباط برانکو درب باشگاه به روی آنها بسته است.

-وقتی این بازیکنان پرسپولیس را ترک کردند و دوست داشتند به اروپا بروند، برای جای خالی آنها راه‌حل داشتیم. محرمی، ربیع‌خواه و ماهینی دفاع راست ما بودند و ما این شانس را به آنها دادیم تا جای خالی جدا شده‌ها را پر کنیم تا مشکلات به حداقل برسد. من به هیچ عنوان علیه هیچکدام از بازیکنانم نیستم. به همین خاطر آنهایی را که شما می‌گویید رفتند و حالا می‌خواهند برگردند، به صورت شخصی باید دید شرایط چطور است و هر تصمیمی بستگی به شرایط دارد چون بی‌دلیل نمی‌خواهم شش مهاجم و چهار دفاع در یک پست داشته باشم. این حرف شما درست است اما در مورد طارمی این مساله فرق دارد؛ اینکه او دو سال آقای گل شده و حالا جانشین او یعنی علیپور هم آقای گل است.

*این درست است که بازیکن با بازیکن فرق دارد. واقعا دوست ندارید طارمی برگردد؟

-در حال حاضر خیلی چیزها به پایان نیم فصل بستگی دارد. ما تا دو، سه ماه قبل که پنجره نقل و انتقالات باز بود، برای نیم فصل دوم تیم خودمان را بستیم. با ترابی، سروش رفیعی، مهدی شیری و مهدی شریفی قرارداد بستیم. طارمی با تیمش تا پایان فصل قرارداد دارد و من واقعا نمی‌دانم چه کسی پول جدایی او از الغرافه که 2 میلیون دلار می‌باشد را قرار است پرداخت کند.

*این مساله که طارمی در قطر با شما برای برگشت به پرسپولیس صحبت کرد، صحت دارد؟

-این یک اتفاق کاملا طبیعی است که یک بازیکنی که در پرسپولیس بازی می‌کرده و حالا در قطر مشغول بازی است به اردوی تیم سابق خودش سر بزند. از شما یک سوال دارم؛ واقعا کدام مساله طبیعی است؛ اینکه ما در دوحه باشیم و مهدی به دوستانش سر بزند یا اینکه پیش ما نیاید؟ طبیعی است که با دوستان و همبازیان خودش که سال‌ها با هم کار کرده‌اند ملاقات داشته باشد.

*این اتفاق طبیعی است اما دلیلی ندارد که این شایعه درست نشود.

مشکلی نیست و من نمی‌توانم ذهن طارمی را بخوانم. ما هنوز در مورد او بحثی نداشته‌ایم و تنها چیزی که در مورد او می‌توانم بگویم این است که تا پایان فصل قرارداد دارد و اگر بخواهد برود باید دو میلیون دلار باشگاه خواهانش پرداخت کند، چیزی است که من اطلاع دارم. طارمی بازیکن عالی و در سطح تیم ملی است و دو فصل آقای گل شده اما من درباره شرایط کنونی او بیش از این نمی‌دانم.

*یک بخش از نگرانی‌ها بابت خریدهای نیم فصل پرسپولیس است که مثلا علی دایی می‌گوید ترابی حواسش به پرسپولیس است. خریدهای شما در تیم‌های فعلی‌شان عملکرد خوبی ندارند؟

ما با آگاهی با این بازیکنان قرارداد بستیم و بهترین راه این بود که این بازیکنان در باشگاه خودشان تا نیم فصل بازی ‌کنند. شما مثال‌های فراوانی در نقاط مختلف دنیا دارید که شش ماه قبل از پایان قرارداد، بازیکن با تیم دیگری قرارداد می‌بندد و هنوز برای باشگاه فعلی‌اش بازی می‌کند و این مساله اتفاق عجیبی نیست. این بازیکنان در باشگاه‌های خودشان کار می‌کنند تا به تمرینات تیم جدیدشان اضافه شوند.

*البته این بازیکنان بیشتر از قبل مورد رصد شدن هستند و آمار می‌گوید نسبت به فصل قبل افت کرده‌اند.

-تبریزی زمانی که در ذوب آهن بود بهتر گل می‌زند و از وقتی که به استقلال آمد، خوب گل نزده و  این مساله‌ای نسبی است. من نمی‌توانم با یک نمایش ضعیف از یک بازیکن ذهنم را نسبت به او تغییر دهم. ما دو، سه سال است که ترابی، سروش، مهدی شریفی و مهدی شیری را را مانیتور کرده‌ایم. بازی کردن واقعا در پرسپولیس آسان نیست و هرکسی نمی تواند به این تیم اضافه شود.

*میراث برانکو برای فوتبال ایران چه بوده است؟

این شغل من نیست که در مورد دستاوردهای خودم صحبت کنم. چون من نمی توانم بگویم چه کاری را انجام داده و چه کاری را انجام نداده‌ام. شما رسانه‌ها، کارشناسان و روزنامه نگاران شغل‌تان این است که کار ما را تحلیل کنید. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که نتایج خوبی در فوتبال ایران چه در تیم ملی و چه در پرسپولیس گرفته‌ام.

*به نظر ما بعد از قهرمانی پوسان میراثی که گذاشتید همان تیم بود. تیمی که از ابتدا خودتان ساختید و همان آدم‌ها و نسلی که ساختید الان مربی هستند. نسلی که ساختید و پرسپولیس فعلی را میراث خودتان برای فوتبال می‌دانید؟

بله، باید دوباره تاکید کنم که این افتخار من است که با این بازیکنان کار کرده‌ام. این مساله شامل مهدوی کیا، یحیی گل‌محمدی، وحید هاشمیان، علی دایی، علوی، میرزاپور، علی کریمی، کریم باقری، جواد نکونام و خیلی از بازیکنان دیگر می‌شود. به تک تک این افراد افتخار می‌کنم و ما یک تیم بسیار جدی برای‌ آینده فوتبال ایران ساختیم. ما جام بازی‌های آسیایی پوسان را بردیم و در جام ملت‌های آسیا به مقام سوم رسیدیم و توانستیم به جام جهانی صعود کنیم و در نهایت در رنکینگ فیفا هم هفدهم شدیم. به عنوان مربی باشگاهی یک فصل نایب قهرمان و دو فصل هم با پرسپولیس قهرمان شدیم. دو فصل هم است که به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده‌ایم.

*کی‌روش گفته است یک کنسرتی علیه تیم ملی راه افتاده که می‌دانم سرنخ‌های آن کجاست. به نظر می‌رسد به شما کنایه می‌زند.

-اصلا باید ببینید من چه موقع علیه شخص کی‌روش صحبت کردم؟ چه زمانی بازی علیه او راه انداختم؟ و باید به طور دقیق این را به من بگویید تا من هم بدانم. من هیچ کاری علیه کی‌روش انجام نداده‌ام.

*به نظر می‌رسد در فوتبال ایران مربیانی که غر زیاد می‌زنند بهتر جواب می‌گیرند تا مربیان صبور... مثل اینکه شما مدام بگویید بی‌پول هستیم و به بقیه بازیکنان هم بگویید این را بگویند...

-واقعا چه زمانی را یادتان هست که من چند جلسه از تمرین را از دست داده باشم. در این مدت تنها یک بار که به مراسم مربیان AFC دعوت شدم، به چین رفته بودم و دو جلسه تمرین را از دست دادم. واقعا چه موقع یادتان می‌آید که من شدیدا از اتفاقات پیرامونی‌ام مانند نبودِ امکانات یا هر مساله دیگری گلایه کرده باشم؟ به طور مثال دائما بگویم که بازیکن نداریم یا فصل پیش پنج بازیکن از تیم رفتند. این را بدانید که هیچ وقت من و بازیکنانم گریه نکردیم چون معتقدم کاری که تمام شده است تمام شده و نباید گریه کرد.

*جام حذفی را جدی گرفته‌اید یا به دنبال استفاده از بازیکنانی در این مسابقه هستید که کمتر بازی کرده‌اند؟

-این بازی برای ما خیلی خوب است چون خودمان را برای مقابله با السد آماده می‌کنیم. ما قبل از بازی با السد یک بازی رسمی احتیاج داشتیم. از تمام توان در این بازی استفاده خواهیم کرد.

*نیم فصل نزدیک است و بحث و رفتن برخی بازیکنان مطرح است. مثلا بیرانوند اگر بخواهد جدا شود مشکلی نخواهید داشت؟

-تصور کنید پسر شما یک پیشنهاد خوب داشته باشد، به عنوان یک پدر چطور می‌توانید اجازه ندهید برود.

*گویا فلسفه شما این است که با رفتن بازیکنان برای پیشرفت مخالف نیستید؟

من تمرکزم روی خیلی از مسایل است. ابتدا روی تیم کنونی و بعد بازیکنانی که می‌توانند به تیم اضافه شوند. در پرسپولیس ما حواس‌مان به شش ماه بعد هم هست چون این طور نیستیم که الان باید چه کنیم. از قبل به همه مسایل فکر می‌کنیم هرچند که برخی مسایل غیرقابل پیش بینی هم رخ می‌دهد. مثلا اگر بیرانوند پیشنهاد خیلی خوب و واقعی همراه با پول خوب داشته باشد به‌طور جدی درباره‌اش صحبت می‌کنیم ولی نه از یک تیم سطح پایین مانند ریزه‌اسپور. به هرحال طبیعی است که نباید شانس‌های رسیده به راحتی از دست برود و این اتفاق قرار نیست مدام در زندگی یک فوتبالیست بابت پیشنهادهای بزرگ رخ دهد.

*شجاع گفته است قهرمان آسیا شویم موهایم را از ته می‌تراشم...

این عالی است و خیلی از بازیکنان بعد از موفقیت از این کارها انجام می‌دهند. اگر قول داده است عمل می‌کند و این اتفاق نشان می‌دهد که تیم ما شرایط روحی خوبی دارد.

*خود شما چه می‌کنید و چه قولی می‌دهید؟

(خنده) واقعا سوال سختی است و باید خیلی فکر کنم. حالا تا آن روز یک فکری می‌کنم.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول