کمیته رفاهی

بهترین دفاع برای تیم ملی حمله است

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 162 ] - شنبه, 21 مهر 1397
بهترین دفاع برای تیم ملی حمله است

مهاجم اسبق تیم ملی گفت: اگر تیم ملی با سیستم محتاطانه وارد جام ملتها شود باید قید قهرمانی را بزند و شاید از دور اول و دوم بالا برود. خیلی از کارشناسان فوتبالی...

مهاجم اسبق تیم ملی گفت: اگر تیم ملی با سیستم محتاطانه وارد جام ملتها شود باید قید قهرمانی را بزند و شاید از دور اول و دوم بالا برود.

خیلی از کارشناسان فوتبالی از نحوه عملکرد تیم ملی در دیدار دوستانه با ازبکستان انتقاد کردند. در آستانه دیدار ایران با بولیوی «ناصر محمدخانی» یکی از مهاجمان به نام و گلزن اسبق تیم های ملی و باشگاه پرسپولیس نیز بر این اعتقاد است تیم ملی باید تهاجمی تر بازی کند.

*****

مسابقه تیم ملی مقابل ازبکستان چنگی به دل نزد. باز هم همان فوتبال تدافعی و محتاطانه را از تیم ملی دیدیم. تیمی که در سخت ترین گروه جام جهانی توانسته 4 امتیاز کسب کند و با عملکردی که بیشتر کارشناسان آن را قابل بررسی و مطلوب توصیف کردند از مسابقات کنار رفت نباید در دیدار با یک تیم درجه دویی آسیا باز هم محتاط و دست به عصا بازی کند.

این بازی تیم ملی خوب است ولی مقابل استرالیا یا ژاپن. بازی تدافعی به این شیوه که دو دفاع کناری اجازه نفوذ به جلو را نداشته باشند برای زمانی است که هافبک های تیم مقابل جزو برترین های قاره باشند.

ما در نیمه دوم که چند مهره تهاجمی وارد ترکیب شدند و در دو دفاع کنار صادق محرمی و میلاد محمدی را آزادتر گذاشتند تازه چهره یک تیم ایرانی را دیدیم. به شخصه مخالف بازی بی مهابا و تهاجمیِ صِرف هستم ولی اینکه روبروی ازبکستان هم بسته و نصفه و نیمه حمله کنیم دیگر برای "این تیم ملی" بد است. تیمی که نصف بازیکنانش در اروپا و تیم های معتبر توپ می زنند نباید این شکل بازی را ارائه کند. باید در طول 90 دقیقه اینقدر حمله کنیم که حریف فرصت حمله نداشته باشد.

سامان قدوس مهاجمی نیست که او را روی نیمکت بنشانیم و یا مهدی طارمی فوتبالیستی است که باید 90 دقیقه در زمین باشد و دائم توپ بگیرد و به تو بزند تا مدافعان حریف را خسته کند.

در آسیا هم می خواهیم مثل جام جهانی بازی کنیم؟ اگر با این سیستم وارد جام ملتها شویم بعید است بتوانیم قهرمانی را بگیریم. شاید از دور اول و دوم بالا برویم ولی در یک هشتم و یک چهارم با تیم های گردن کلفت به مشکل برمی خوریم.

سیستمی که تیم ملی در حال حاضر به بازی با آن عادت کرده به درد فینال جام ملتها یا نیمه نهایی برای رسیدن به فینال می خورد. بازی که حساسیتش در اوج است و تیم ملی باید محتاط بازی کند ولی با داشتن نیروهایی مانند ترابی، جهانبخش، طارمی، قدوس و انصاریفرد می توانیم هر دفاعی را تحت تأثیر قرار بدهیم. اگر دژاگه سرحال باشد و از ابتدا در ترکیب تیم ملی به میدان برود قطعا با توپ رسانی به چپ و راست خط دفاع حریف موقعیت های زیادی را نصیب تیم ملی می کند و در نهایت هر بازی با خیال راحت رقبا را از پیش رو برمی داریم.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول