کمیته رفاهی

ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 65 ] - شنبه, 21 مهر 1397
ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی

ورزش زوخانه‌ای و باستانی ایران حال و روز خوبی ندارد و بسیاری از فعالیت‌های فدراسیون برای رشد و توسعه این رشته در وضعیت مناسبی به سر نمی برد که در را...

ورزش زوخانه‌ای و باستانی ایران حال و روز خوبی ندارد و بسیاری از فعالیت‌های فدراسیون برای رشد و توسعه این رشته در وضعیت مناسبی به سر نمی برد که در راس آن‌ها لیگ ورزش‌های زورخانه‌ای نزدیک به 3 سال است که برگزار نمی‌شود.

علی‌رغم اینکه ورزش‌های زورخانه‌ای ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد و پهلوانان نامدار ایران زمین همچون تختی، پوریای ولی، اکبر خراسانی، حلاج یزدی و ... از گود زورخانه‌ها با ضرب مرشدان و با ذکر یا علی مدد سربرافراشتند و دستگیر مستمندان و ضعفا شدند، اما مدت‌هاست دیگر خبری از آن جلال و شکوه نیست و بسیاری از زورخانه ها با بی‌توجهی به انبار و یا خرابه تبدیل شدند.

بدون شک یکی از مهم‌ترین عوامل در پویایی و رشد یک رشته ورزشی، توجه ویژه به استعدادپروری و کشف نخبه‌ها با برگزاری رقابت‌های لیگ در رده‌های مختلف سنی است، موضوعی که بی‌توجهی به آن باعث تعطیلی و رکود هر رشته ورزشی خواهد شد و تماشاگران خود را نیز از دست خواهد داد، اتفاقی که متاسفانه گریبانگیر ورزش‌های زورخانه‌ای در ایران شده و مسئولان و مدیران این رشته نیز بی‌توجه به جایگاه آن در فرهنگ و تاریخ ایران، باعث رکود بی‌سابقه ورزش‌های زورخانه‌ای در ایران شده‌اند.

بی توجهی به ورزش‌های زورخانه‌ای تا جایی پیش رفته که در میان عدم نظارت کافی، لیگ ورزش‌های زورخانه‌ای نزدیک به 3 سال است که به تعطیلی کشیده شده و دیگر شاهد برگزاری رقابت‌های لیگ چه بصورت تیمی و یا انفرادی نیستیم، این در حالی است که در دوره ریاست قبلی فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای لیگ این رشته چه بصورت تیمی و یا انفرادی بصورت مرتب و هر ساله جریان داشت که همین امر باعث رشد جایگاه آن در میان مردم، جلب توجه رسانه‌ها و کسب موفقیت‌های مختلف می‌شد.

علاوه بر این هر ساله با فرارسیدن 17 شوال و هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای، شاهد برگزاری مسابقات و مراسم‌های مختلف با حضور مسئولان بلندپایه بودیم، موضوعی که متاسفانه یکی دو سالی است دیگر رونق سابق را ندارد و مسئولان ورزش‌های زورخانه‌ای صرفا به برگزاری یک نشست خبری و دادن وعده‌های مختلف و در نهایت برگزاری رقابت‌هایی بی‌رونق در این ایام بسنده کرده‌اند.

فعالیت ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی نیز که طبق آیین‌نامه مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور و با مشارکت 44 دستگاه تشکیل شده نیز با افت شدیدی مواجه شده و فعالیتی در خور شان و نام ورزش‌ زورخانه‌ای را از این ستاد نمی‌بینیم.

در سال 94 شاهد برگزاری 52 مسابقه ورزش زورخانه‌ای در سطح ملی بودیم اما طی 2 سال گذشته این امار به لحاظ کمی با افت شدیدی روبرو شده و به لحاظ کیفی نیز معدود رقابت‌های برگزار شده ضعف‌های بسیاری داشت تا جایی که شاهد برگزاری رقابت های انفرادی بزرگسالان تنها با حضور 8 استان بودیم و لیگ نیز در هیچکدام از رده های دسته برتر، دسته یک و دسته دو برگزار نشده است.

کاهش قابل توجه فعالیت‌های آکادمی فدراسیون، تغییرات مکرر در آیین‌نامه‌های فنی مسابقات آیین‌نامه‌های رتبه بندی، بی‌توجهی به وضعیت ورزشکاران و مرشدان و پیشکسوتان، بی‌عدالتی در انتخابی تیم‌های ملی، توجه ناکافی به هیات‌های استانی، بی‌توجهی به اجرای برنامه‌های همگانی ورزش های زورخانه‌ای و اختلافات با فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و فدراسیون کشتی در برخی امور، از جمله مواردی است که باعث شده ورزش‌های زورخانه‌ای دوران رکود و ضعف خود را طی سالیان اخیر طی کند.

رهبر معظم انقلاب بارها بر لزوم توجه ویژه مسئولان به رشد و توسعه ورزش‌های زورخانه‌ای تاکید کرده‌اند و فرمودند "ورزش باستانی فقط یک ورزش نیست بلکه  یک فرهنگ و تاریخ است".

امید است مسئولان ورزش با توجه به جایگاه ویژه ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی در فرهنگ و تاریخ ایران، توجه جدی به وضعیت این رشته برای سر و سامان دادن به آن داشته باشند.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول