کمیته رفاهی

هرگونه شعار سیاسی و توهین به پرچم جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 86 ] - دوشنبه, 22 مرداد 1397
هرگونه شعار سیاسی و توهین به پرچم جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم

معاون فرهنگی باشگاه تراکتورسازی گفت: باشگاه تراکتورسازی هرگز شعارهای سرداده شده در ورزشگاه آزادی را تأیید نکرده و هرگونه توهین به پرچم جمهوری اسلامی را محکوم ...

معاون فرهنگی باشگاه تراکتورسازی گفت: باشگاه تراکتورسازی هرگز شعارهای سرداده شده در ورزشگاه آزادی را تأیید نکرده و هرگونه توهین به پرچم جمهوری اسلامی را محکوم می کند.

اتفاقات غیرمعمول رخ داده در جریان برگزاری دیدار استقلال و تراکتورسازی در استادیوم آزادی در رسانه های ضدنظام جمهوی اسلامی بازتاب گسترده ای داشته است. سرداده شدن شعارهای قومیتی و سیاسی که پیش از این نیز در جریان برگزاری دیدارهای تیم تراکتورسازی مشاهده شده بود فضای مناسبی برای فعالیت گروه های خارج از کشور ایجاد کرد تا با وام گرفتن از این اتفاقات، اوضاع آرام داخلی کشور را متشنج جلوه بدهند!

مرتضی موسوی زنوز، معاون فرهنگی و مدیر روابط عمومی باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتورسازی تبریز در، درباره علت اصلی وقوع این اتفاقات در دیدار جمعه شب گذشته توضیحاتی داد.

متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

 

*چه اتفاقی رخ داد که فضای داخلی استادیوم متشنج شد؟

- ما با کانون هواداران استقلال هماهنگ کرده بودیم تا در یک فضای درستی به ورزشگاه برویم. خارج از شعارهای سیاسی و قومیتی ولی متأسفانه پیش از ورود به مجموعه ورزشی یکسری اتفاقات رخ داد که تعدادی از هواداران استقلال طرفداران ما را تحریک کردند. این موضوع از بیرون شروع شد و متأسفانه از آنجا به داخل استادیوم ادامه یافت. ولی در داخل اتفاق خاصی رخ نداد و یک تعداد کمی بودند که این مشکل را ایجاد کردند. این درگیری بین طرفداران دو طرف رخ داد و فقط هواداران تراکتورسازی نبودند. شاید از طرف تراکتورسازی 7، 8 نفری بودند که آنها هم واکنش نشان دادند.

* اما شعارهای سیاسی داده می شد؟

- باشگاه تراکتورسازی نسبت به این قبیل مسائل مواضع مشخصی دارد و ما هرگونه شعار سیاسی را به شدت محکوم می کنیم.

* به نظر می رسید آن شعارها از سمت هواداران تراکتورسازی می آمد؟

- شاید عده ای از بیرون آمده باشند ولی آن تعدادی که ما می شناسیم نبودند. کانون هواداران تراکتورسازی تماشاگرانش را به درستی هدایت می کردند و سرجای خود نشسته بودند و تشویق شان فقط تشویق تیم بود. ولی روبروی جایگاه هواداران استقلال شعارهای رکیکی می دادند در حالی که تماشاگران تراکتورسازی هیچ واکنشی نشان ندادند و فقط 7،8 نفری بودند که واکنش داشتند و فکر می کنم به واسطه حجب و حیایی که طرفداران تراکتورسازی از خودشان نشان دادند باید مورد تشویق هم قرار بگیرند. اگر مسئولان محترم شعارهای هواداران استقلال را ترجمه کنند ببینند آیا می شود در برابر این  هجمه مقاومت کرد یا نه؟ می توان جوانان احساساتی را کنترل کرد یا نه؟ فحش های خیلی زشتی که دور از مسایل اخلاقی و فرهنگی است و از جانب استقلالی ها مطرح می شد.  

* اما تصاویری منتشر شد که نشان می داد پرچم کشورهای همسایه در جمع طرفداران تراکتورسازی است؟

- تراکتورسازی چون در همه ایران طرفدار دارد خیلی ها به شکل خودجوش می آیند و شاید یک عده ای هم خودشان را به بهانه هایی بین طرفداران تراکتورسازی جا بزنند تا اهداف خاص خودشان را دنبال کنند ولی باز هم تأکید می کنیم که باشگاه تراکتورسازی هرگونه توهین به پرچم جمهوری اسلامی ایران را محکوم می کند.

* شرایط میزبانی استقلالی ها خوب بود؟

- متأسفانه در فضای مجازی چندتا عکس درست کرده اند و گذاشته اند که این درست نیست در حالی که اگر سنگهایی که به سمت هواداران تراکتورسازی می آمد را فیلم و عکس می گرفتند نشان می داد که چه رفتاری با آنها شد. ما تیم مهمان بودیم و باید مهمان نوازی را می دیدیم که این اتفاق نیفتاد. هرچند که کانون هواداران استقلال کمک کردند تا نظم برقرار باشد ولی خب یک عده زیادی هم بودند که از طرفداران استقلالی در ضلع شرقی شعارهای بسیار رکیکی سرمی دادند که اگر ترجمه شوند باعث شرم همه است. باشگاه به هیچ وجه چنین مسایل را نمی پذیرد و قبول ندارد. ما این مسایل را تأیید نمی کنیم.

 

* مجروح هم داشتید؟

- رییس کانون هواداران تراکتورسازی هم از استقلالی ها سنگ خورد و سرش شکست. دیشب از هواداران تراکتورسازی کلی بیمارستانی داشتیم. ولی کسی آنها را برجسته نمی کند و اگر از امور پزشکی ورزشگاه آمار بگیرند مشخص می کند که چه کسی به این مسایل دامن می زد.

* موضوع محرومیت تراکتورسازی از بازی با حضور تماشاگرانش حقیقت دارد؟

- در این باره باید گفت تقاضای ما از رسانه ها این است که این جوسازی را دنبال نکنند، خط را نگیرند. رسانه ها خودشان جریان ساز هستند نه اینکه از جریانات خط بگیرند. متأسفانه در فضای مجازی این اتفاقات می افتد و نقطه بد آن این است که رسانه ها هم از آن تأثیر می گیرند. به نظر ما هیچ اتفاقی رخ نداده است. البته حوادثی بوده و طبیعی است چون واکنش هایی بوده که عده ای از هواداران ما نشان دادند. اما بین آن همه جمعیت خبری نبود و نشسته بودند و تیم خودشان را تشویق می کردند و اصلا بحث محرومیت نیست و ما تیم مهمان بودیم و مشکلی بوجود نیامده است.

* اما قبول دارید پیش از این هم در تبریز و ورزشگاه یادگار امام شعارهایی با مضمون قومیتی یا سیاسی سرداده شده بود؟

- اگر شعاری در یادگار امام سرداده شده دلیلش این است که آذری ها تعصب خاصی به آذربایجان و زبان شان دارند و اگر کسی به این مسایل ورود کند تحریک می شوند. فراموش نکنید آنها را تحریک می کنند وگرنه هیچ وقت آذربایجانی و یا طرفدار تراکتور به شروع کننده این اتفاقات نبوده و نیستند و نخواهند بود. چرا که کار فرهنگی زیادی با تماشاگران صورت گرفته است. گروه مشوقین ما اکثرشان دبیر آموزش و پرورش هستند و بین آنها دکتر و مهندس داریم و آنها هرگز شعارهایی سرنمی دهند که جامعه را برهم بریزند.

* پس این اتفاقات چرا رخ می دهند؟

- شما دیدید هواداران پرسپولیس در دیدار با فولاد در تهران چه شعارهایی علیه خوزستانی ها سرمی دادند؟ نتیجه اش چه شد؟ در بازی استقلال خوزستان چه اتفاقی رخ داد؟ چرا این مسایل برجسته نمی شود؟ چرا کسی اتفاقات بازی پرسپولیس را دنبال نمی کند؟ اما یک اتفاق در بازی استقلال تراکتور را اینگونه بزرگ می کنند. وگرنه ما هیچ مشکلی با هواداران تیم استقلال نداشتیم. دیشب هم مشوقین استقلال آمدند برای طرفداران ما گل پرتاب کردند و کانون آنها بیانیه داد و ما پاسخ دادیم به بیانیه ای که در جهت اتحاد  همدلی و رعایت شئونات اخلاقی و رفتاری در ورزشگاه آزادی بود ولی مشخص است که عده ای این اتحاد را دوست ندارند. فقط باز هم از رسانه ها خواهش می کنم که تحت تأثیر جریان سازی ها قرار نگیرند. رسانه چشم بینا و گوش شنواست. لطفا بر اساس اتفاقاتی که رخ داده ماجرا را قضاوت کنند نه جوسازی های شکل گرفته شده.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

به نظر شما چه تیمی قهرمان لیگ برتر سال 98-97 خواهد شد؟

گالری عکس

جدول