کمیته رفاهی
 

داستان سربازهای تیم ملی و یک نکته کلیدی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 175 ] - شنبه, 6 مرداد 1397
داستان سربازهای تیم ملی و یک نکته کلیدی

بعد از آنکه وزارت ورزش خواهان معافیت هفت بازیکن سرباز تیم ملی حاضر در جام جهانی 2018 روسیه شد، این درخواست با واکنش های چندان مثبتی از سوی افکار عمومی همراه ن...

بعد از آنکه وزارت ورزش خواهان معافیت هفت بازیکن سرباز تیم ملی حاضر در جام جهانی 2018 روسیه شد، این درخواست با واکنش های چندان مثبتی از سوی افکار عمومی همراه نشد. خیلی ها چنین تقاضایی را حمل بر تبعیض کردند و برخی نیز عقیده داشتند اساسا عملکرد تیم ملی در جام جهانی طوری نبوده که بشود چنین توقعاتی در قبالش داشت. مثلا اگر فرض کنیم مهدی مهدوی کیا به خاطر گلزنی به آمریکا و تثبیت اولین پیروزی تاریخ تیم ملی در جام جهانی از خدمت سربازی معاف شد، دستاورد کدام بازیکن تیم فعلی را می توان هم طراز آن گل دانست؟ حتی اگر بپذیریم قانون فعلی خدمت سربازی خوب نیست، باز اجرای یکنواخت و عادلانه یک قانون بد، بهتر از اجرای ضعیف و سلیقه ای همان قانون بد است.

از اینها که بگذریم ظاهرا معافیت این هفت بازیکن، درخواست کارلوس کی روش از فدراسیون فوتبال است؛ آنچه ظاهرا حتی به عنوان یکی از شروط تمدید قرارداد در نظر گرفته شده و به همین دلیل مجموعه فدراسیون فوتبال سفت و سخت دنبال اجرای آن است. دیروز مهدی تاج در این مورد گفته: «واقعا نگران بازیکنان سرباز هستیم. چهار سال پیش دیدید که چند بازیکن ما به همین دلیل نتوانستند  در خدمت تیم ملی باشند. حالا شما فکر کنید در آستانه جام ملتهای امسال هم ناگهان اعلام شود هفت بازیکن تیم ملی سرباز شده اند و نمی توانند در مسابقات شرکت کنند. در این صورت ما چه کار باید بکنیم؟» واقعا باورکردنی نیست که دوستان در فدراسیون فوتبال به همین وضوح دارند «تحریف تاریخ» می کنند. سخنان رییس فدراسیون در حالی مطرح می شود که تا به حال هیچ بازیکنی به خاطر سرباز بودن حضور در یک تورنمنت برون مرزی را از دست نداده است. حتی اگر فوتبالیست تیم ملی سر برجک باشد، با دو خط نامه ترتیب حضورش در مسابقات ملی را می دهند؛ حالا بگذریم از اینکه هر هفت بازیکن مورد نظر فدراسیون الان از معافیت تحصلی استفاده می کنند و اکثر آنها همین حالا خارج از کشور در تیم های خارجی توپ می زنند. مثلا روشن نیست علیرضا جهانبحش چطور می تواند در انگلستان برای تیم باشگاهی اش توپ بزند، اما قادر نخواهد بود در امارات برای تیم ملی به میدان برود؟! اصلا مگر همه این نفرات قرار است ظرف همین پنج ماه آینده مشمول شوند که چنین غائله ای به پا شده؟

معلوم نیست هدف اصلی کی روش از اعمال فشار برای کسب معافیت این بازیکنان چیست، اما هر چه باشد نباید مردم را فریب بدهیم. بازیکنانی که چهار سال پیش ار همراهی تیم ملی منع شدند، «جعل سند» کرده بودند و چنین تنبیهی به این دلیل برای شان در نظر گرفته شد، نه صرف مشمول شدن شان! هرچند نهایتا با درخواست جناب کی روش همان بازیکنان مجرم هم همراه تیم ملی به استرالیا اعزام شدند. کمی صداقت و رو راستی واقعا کسی را نمی کشد. موضوع مثل گل ایران به اسپانیا شده که همه دنیا دیدند آفساید بود، اما تقریبا تمام ملی پوشان ما هنوز به تبعیت از سرمربی تیم ملی می گویند گل عزت اللهی در شرایط صحیح به ثمر رسید! علیرضا جهانبخش در این مورد می گوید: «کی روش از یک زاویه این گل را به ما نشان داد که دیدیم درست بوده.» این بازی زشت را متوقف کنید. شاید ما مردم عادی از فلسفه بازی دفاعی و اتوبوسی تیم ملی سر در نیاوریم، اما «آفساید» را دیگر می شناسیم، همانطور که فرق مشمول و مجرم را می فهمیم!

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول