کمیته رفاهی
 

بالاخره ایرانی های استرالیا سرمایه تیم ملی هستند یا خیر؟

- نظرات : 5 اظهار نظر - بازدید [ 1376 ] - شنبه, 27 دی 1393
بالاخره ایرانی های استرالیا سرمایه تیم ملی هستند یا خیر؟

بالاخره ایرانی های استرالیا سرمایه تیم ملی هستند یا خیر؟ حمایت استرالیایی ها از تیم ملی کشورمان در نخستین بازی جام ملت های آسیا، به حدی بود که حتی رسانه های ا...

بالاخره ایرانی های استرالیا سرمایه تیم ملی هستند یا خیر؟

حمایت استرالیایی ها از تیم ملی کشورمان در نخستین بازی جام ملت های آسیا، به حدی بود که حتی رسانه های استرالیایی را به وحشت انداخت و سایت AFC در گزارش بازی نوشت: «انگار ایران در تهران بازی می کرد». به رغم این استقبال گرم از تیم ملی، برخی مسئولان فدراسیون از بازیکنان تیم ملی خواسته اند، مراقب حرکات برخی از تماشاگران تیم ملی باشند.
تیم ملی فوتبال کشورمان باید فردا در دور دوم مرحله گروهی جام ملت های آسیا، برابر دومین حریف عرب خود یعنی قطر قرار بگیرد؛ بنابراین، کارلوس کی روش و شاگردانش علاوه بر برنامه هایی که برای نود دقیقه بازی در زمین دارند، باید توجه ویژه ای هم به حمایت پرشور تماشاگران ایرانی حاضر در استرالیا داشته باشند؛ تماشاگرانی که حضور و حمایتشان از اولین ساعات حضور تیم ملی در استرالیا، تا اینجا مایه دلگرمی همه اعضای تیم ملی شده است. 

نخستین دیدار تیم ملی در جام ملت ها برابر بحرین، چنان با استقبال ایرانی های مقیم استرالیا مواجه شد که حتی رسانه های کشور میزبان را هم به هراس انداخت. برای نخستین دیدار تیم ملی کشورمان، شانزده هزار بلیت فروخته شده بود که چیزی نزدیک به ۸۰ درصد آن به تماشاگران ایرانی اختصاص داشت. 

همچین برای بازی فردا تا کنون بیش از ۲۵ هزار بلیت فروخته شده که قرار است روز سختی را برای قطر در سیدنی رقم بزند. این مسأله در بازی اول ایران به حدی مشهود بود که استرالیایی ها را هم به وحشت انداخت، زیرا در کشوری که کریکت ورزش اصلی آن است، فوتبال در درجه کمتری از اهمیت است و شاید همین مسأله، موجب شود در روز رویارویی احتمالی ایران و استرالیا در مراحل بالا تر کار برای میزبان کمی سخت شود.

بالاخره ایرانی های استرالیا سرمایه تیم ملی هستند یا خیر؟

اما حضور پرشور ایرانی ها در استرالیا، تنها حریفان را به وحشت نینداخته، بلکه تیم ملی ایران را هم به وجد آورده است. کارلوس کی روش و بازیکنانش ـ که در این سال ها شاید حتی یک روز داغ و پرشور را در آزادی و در تهران هم به یاد نیاورند ـ این روز ها در استرالیا مورد حمایت عجیب ایرانی های مقیم این کشور قرار گرفته اند. حمایت ها از تیم ملی به حدی بود که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارش بعد از بازی ایران و بحرین نوشت: «گویا تیم ملی در تهران بازی می کرد». 

همچنین در مصاحبه تک تک بازیکنان هم در این روز ها به وضوح شادی حاصل از حمایت تماشاگران دیده می شود. کارلوس کی روش دیروز و بعد از تمرین به میان تماشاگران رفت و با آن ها دست داد و عکس گرفت و بعد در یک اقدام جالب، آن ها را در دسته های پنج نفری به اتوبوس تیم ملی فرستاد تا با ستاره های تیمشان دیدن کنند. همین حرکت به خوبی نشان می دهد سرمربی پرتغالی تیم ملی تا چه حد از حمایت مردم در استرالیا راضی است و برای ادامه جام، حسابی روی آن ها حساب باز کرده است. 

در این باره باید گفت، استرالیا یکی از کشورهای مهاجر پذیر است که ایرانی های زیادی هم در این سال ها به این کشور مهاجرت کرده اند و حالا جامعه قابل توجه ایرانی های مقیم استرالیا در جام شانزدهم به یک سرمایه قابل تقدیر برای تیم ملی کشورمان بدل شده اند. 
بنا بر این گزارش، در روزهای پیش از آغاز جام ملت ها، در حالی که سازمان صدا و سیما به دلیل نداشتن خبرنگار در استرالیا نمی توانست حتی یک ویدئو از تمرین تیم ملی پخش کند، یوتیوب و شبکه های اشتراک ویدئو، پر بود از ویدئوهایی که مردم از استرالیا از اوضاع و احوال تیم ملی، ورودش به ملبورن، تمرین هایش، هتل محل اقامت و همه حواشی مخابره می کردند و ما در ایران به مدد همین نوشته های غیر رسمی از وضعیت تیم ملی مطلع می شدیم. 

اکنون اما با گذشت چند روز از آغاز این بازی ها و توجه همگان به قدرت تماشاگران ایرانی، حاشیه هایی برای تیم ملی ایجاد شده است. عکس های یادگاری بازیکنان تیم ملی با تماشاگران تیم ملی در استرالیا، موجب شده تا برخی مسئولان نسبت به حضور تماشاگران ایرانی در استرالیا هشدار بدهند. 

علی اکبر محمدزاده، رئیس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال است که این روز ها به عکس گرفتن ملی پوشان با تماشاگران در استرالیا واکنش نشان داده و گفته، اگر بازیکنان این تذکرات را جدی نگیرند، با آن ها برخورد می شود. 

محمدزاده به عکس هایی اشاره می کند که برخی ملی پوشان در استرالیا انداخته اند: «صرف اینکه بازیکنان تیم ملی با هواداران عکس سلفی بیندازند و به ابراز احساسات آن ها پاسخ بدهند، مشکلی ندارد اما در برخی از این عکس ها نکاتی دیده می شود که برای ملی پوشان ایران ـ که نماینده یک کشور در یک میدان بین المللی هستند ـ جالب نیست. بازیکنان تیم ملی باید مراقب باشند از آن ها به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نشود تا کسانی که با آن ها به عنوان هوادار ایران عکس می گیرند، بعدا از آن عکس علیه همین ملی پوشان استفاده کنند؛ بر این اساس نباید با هر کسی عکس بیندازند. اگر بازیکنان رعایت نکنند، مجبور هستیم با آن ها برخورد کنیم ».
 
این موضع گیری رئیس کمیته اخلاق فدراسیون از تهران، در حالی است که رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان تا همین چند روز پیش، همراه تیم ملی در استرالیا حضور داشته و هم مانند سرمربی و بازیکنان از تماشاگران ایرانی حاضر در استرالیا تقدیر و تشکر کرده است. ولی هنوز معلوم نیست ایرانی های حاضر در استرالیا که با حمایت بی دریغ خود از تیم ملی، این روز ها ایران را به محبوب ترین تیم جام بدل کرده اند، سرمایه تیم ملی هستند یا نه؟!

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول