کمیته رفاهی
 

کی روش: بعد از جام جهانی خوابیدم

- نظرات : 5 اظهار نظر - بازدید [ 1607 ] - یکشنبه, 30 آذر 1393
کی روش: بعد از جام جهانی خوابیدم

کی روش: بعد از جام جهانی خوابیدم     به کارلوس کی روش در ابتدای کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز خود اظهار داشت: امروز به خاطر نزدیک شدن به مسابقات جام مل...

کی روش: بعد از جام جهانی خوابیدم

 

 


به کارلوس کی روش در ابتدای کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز خود اظهار داشت: امروز به خاطر نزدیک شدن به مسابقات جام ملت های آسیا اینجا حضور دارم و حاضرم حتی چند بار همه چیز را به صورت شفاف به مردم و رسانه ها توضیح بدهم. راحت باشید و هر شبهه ای دارید از من بپرسید و من هم نظرات خودم را خالصانه به شما تقدیم خواهم کرد.

خبرنگاری پرسید که آیا همکاری لازم برای برگزاری اردوی تیم ملی صورت گرفته است یا خیر که سرمربی تیم ملی پاسخ داد: همان طور که می دانید این هفته مسابقات هفته هفدهم لیگ برتر تمام خواهد شد و ما فردای آن روز بازیکنانی را معرفی خواهیم کرد و سپس برای اردوی آفریقای جنوبی بازیکنان مدنظر خودمان را معرفی می کنیم.

وی تاکید کرد: در تاریخ 12 دسامبر بازیکنانی را معرفی می کنم و یکسری از بازیکنان ما به خاطر حضور در اردوهای تیم های خود در اروپا همراه ما نخواهند بود قرار است 19 بازیکن را دعوت کنم که 3 نفر از آنها دروازه بان خواهند بود. طبق محاسبات من 50 درصد از بازیکنان اصلی در اختیار ما خواهند بود تا با آب و هوا تطبیق پیدا کنند و قطعا آنها شرایط اردوی آفریقای جنوبی را تجربه کرده تا با وضعیت استرالیا تطبیق پیدا کنند.

کی روش تصریح کرد: این اردو قطعا به ما کمک می کند تا اگر خدای ناکرده مصدوم داشته باشیم بتوانم برای 23 نفر نهایی تصمیم قاطعی بگیریم.

سرمربی تیم ملی ایران در ادامه صحبت های خود گفت: در درجه سوم می خواهیم در آنجا بازی کنیم. هر چند هنوز بازی ما با آفریقای جنوبی قطعی نشده است، اما هواداران بدانند اگر ما در ایران بمانیم شانسی برای بازی تدارکاتی نخواهیم داشت. پس هدف ما یک تطبیق پذیری و دوم شناخت از بازیکنان و سوم برگزاری بازی های دوستانه است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: در آفریقای جنوبی این شانس را داریم مقابل تیم هایی قرار بگیریم و مقابل بازیکنان خاص بازی کنیم. اگر بتوانیم مثلا با تیم تانزانیا یا زیمباوه بازی کنیم مسلما آنها می توانند با سبک فوتبال قطر و بازی آنها آشنا شویم. باز هم تاکید می کنم اگر در تهران بمانیم هیچ فرصتی برای انجام بازی دوستانه نداریم و سفر ما به آفریقا مطمئنا باعث کمک به تیم ملی خواهد شد.

وی تاکید کرد: بعد از اینکه از اردو برگشتیم مقابل فلسطین در تهران بازی دوستانه خواهیم داشت که این بازی هم دستگرمی خواهد بود. بعد از این مسابقه ما ایران را ترک می کنیم و اردویی را در استرالیا خواهیم داشت. در هر صورت اکثر تیم ها چند روز زودتر به استرالیا می روند و ما هم می خواهیم بازیکنان با شرایط این کشور آشنا شوند. ما 6 روز قبل از اولین بازی در جام ملت ها به مصاف عراق می رویم.

کی روش تاکید کرد: باز هم تکرار می کنم این برنامه را ما حتی قبل از جام جهانی با دپارتمان تیم ملی و مسئولان فدراسیون تدوین کردیم و در حال حاضر کاری که انجام می دهیم این است که تمام بندهای این برنامه را مو به مو اجرا کنیم.تیم ملی هم به سازمان لیگ احترام گذاشته و بالعکس لیگ هم همین طور. سوال من این است که تاثیرات کی روش در این برنامه چه خواهد بود که من خودم پاسخش را به شما ارائه می کنم.

وی ادامه داد: این تغییری که ما با آن روبه رو بودیم و همه می دانستند برنامه لیگ تا امروز چگونه است نظم و سازماندهی که به وجود آمده تاثیر کی روش بوده و همه چیز طبق برنامه پیش رفته است. البته احتمالا یک سری از افراد این را دوست ندارند و می خواهند همه چیز در لحظه آخر انجام شود اما همه جای دنیا وقتی برنامه ریخته می شود طبق آن پیش می روند. در پایان در این چند روز شاهد بودم که عده ای از مربیان و مسئولان در خصوص این 50 روز تعطیلی لیگ صحبت هایی را انجام داده اند.

کی روش گفت: اول اینکه باز هم تکرار می کنم تصمیم اینکه بازی های جام ملت ها در دی ماه انجام می شود تقصیر من نیست و من برنامه ریز آن نیستم. جام جهانی امسال در خرداد برگزار شد و این تصمیم را فیفا گرفته بود و کشورهای برزیل و اروگوئه بیش از 2 ماه مجبور شدند لیگ های خود را تعطیل کنند این تصمیم هم توسط فیفا گرفته شد. من از شما می خواهم این مسائل را شفاف توضیح بدهید چون یکسری از افراد فکر می کنند اگر جام ملت ها در دی ماه برگزار می شود من برنامه اش را ریخته ام.

وی افزود: سوال دیگر من این است آیا جام ملت های آسیا برای ایران مهم هست یا خیر؟ این سوال را من نباید جواب بدهم بلکه 65 میلیون ایرانی باید به این سوال پاسخ بدهند.

کی روش ادامه داد: در مردادماه امسال روزهای فیفا را طبق برنامه ریزی قبلی در اختیار سازمان لیگ گذاشتیم و در واقع 14 روز را به همین دلیل به سازمان لیگ تقدیم کردیم. توافق ما با سازمان لیگ اینجا بود که 14 روز را به آنها بدهیم و در ماه دسامبر 10 روز از برنامه ها را بگیریم تا بتوانیم اردو برگزار کنیم.

به سرمربی تیم ملی در ادامه صحبت های خود گفت: یک مطلب را هم فراموش نکنیم برنامه ای که برای جام ملت های آسیا ریخته شده این است که ما تا فینال این مسابقات پیش برویم. آیا کسی هست که از صعود تیم ملی به فینال ناراحت شود؟ ! مطمئنا 99 درصد مردم از این موضوع خوشحال می شوند. من می دانم که شما می توانید از خداوند بزرگ بخواهید که لیگ ایران 45 روز به تعویق بیفتد تا ما به فینال صعود کنیم. البته مردم خیلی خوشحال می شوند نه به خاطر تعطیلی لیگ بلکه به خاطر صعود به فینال. اگر لیگ فقط 30 روز عقب بیفتد تنها کسی که باید دست به دعا بردارد من هستم چون مشکلات زیادی برایم ایجاد می شود و می دانم چه بلایی بر سر من خواهند آورد. شما هم این موضوع را می دانید. شما هم این موضوع را می دانید. این مشکل تنها مسئله ای بود که در مذاکرات من با فدراسیون بود؛ قطع شدن فاصله بعد از لیگ و جام ملت های آسیا.

خبرنگاری پرسید آیا بازیکنان تیم ملی با همان روحیه و جنگدگی که در جام جهانی بازی کرده اند در جام ملت های آسیا ظاهر خواهند شد که کی روش پاسخ داد: اگر شما شرایط را در نظر بگیرید و به بازی دوستانه تیم ملی و اردوی پرتغال دقت کنید خودتان انگیزه را در بین بازیکنان خواهید دید. اینکه تا چه زمانی این روحیه را در بازیکنانم حفظ کنم صادقانه می گویم که اطلاعی از آن ندارم. اما اگر روحیه مناسبی به تیم تزریق کنیم مطمئنا شرایط خوبی داریم اما اگر منفی گرا باشیم جواب برعکس خواهیم گرفت.

وی افزود: بازیکنان و تمامی اعضای تیم استحقاق تحسین را دارند چون عملکرد خوبی داشته اند. چون ما با یک منابع مالی و حمایت های محدود توانستیم آن نتایج را کسب کنیم. یک مطلب را قول می دهم و ضمانت می کنم ما تا انتهای راه می جنگیم و برای ملت ایران از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهیم بود. اما قطعا کار ما سخت است چون رقبای ما هر روز قوی تر می شوند و ما هم دوست داریم این شرایط را داشته باشیم. یک اصول ساده در زندگی وجود دارد اگر شما مریض شوید باید بلافاصله دارو به شما برسد و دیگر منتظر نمی مانید که تبدیل به نوش داروی پس از مرگ سهراب شود.

کی روش در پاسخ به این سوال که به نظر شما آیا اشخاصی هستند که نخواهند او تیم ملی نتیجه بگیرد گفت: این صحبت را بسیار شفاف جواب می دهم. مطمئنا دلایل و مدارکی وجود دارد که رقبای دیگر دوست ندارند ایران نتیجه بگیرد و همه به این موضوع واقف هستید. ازبکستان از 9 دسامبر در امارات حضور دارد و آنها در تاریخ 10 دسامبر از ما بازی دوستانه خواستند اما نتوانستیم با آنها بازی کنیم چون لیگ 50 روز تعطیل می شد! تیم ملی قطر از خرداد ماه تا امروز 13 بازی دوستانه انجام داده و فکر می کنید دلیل کار آنها چیست؟ آنها می خواهند قوی تر باشند و ایران را شکست دهند. امارات 14 بازی و بحرین 12 بازی از خردادماه تا امروز انجام داده اند.

وی افزود: دوست من وقتی این سوال را می پرسید آن مربوط به علوم فضا و مسائل پییچیده دریایی نیست. آنها سخت کار می کنند که ما را شکست دهند. ما باید سرمایه گذاری کنیم چون جام ملت های آسیا فرصت خوبی هست که بازی های زیبایی به نمایش بگذاریم. خودتان صادقانه جواب بدهید بعد از جام جهانی باید بیشتر کار کنیم یا کمتر؟

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد: قبلا یک بار گفته ام و باز هم می گویم، وقتی یک وعده غذایی خوب می خورید یکسری از افراد پس از آن می خوابند اما یکسری از انرژی آن وعده غذایی استفاده می کنند. ما بعد از جام جهانی خوابیدیم در حالی که باید از فرصت ها استفاده می کردیم.

 

سرمربی تیم ملی ادامه داد: با توجه به مربیان جوان مثل گل محمدی، منصوریان، دایی، مهدی مهدوی کیا و عبدالله ویسی و مطمئن باشید اینها می توانند به ایران کمک کنند که اگر این اتفاق نیفتد کشتی ایران مثل کشتی تایتانیک غرق خواهد شد. افرادی باید در این فوتبال کار کنند که دلسوز باشند نه اینکه از کنار آن استفاده ببرند. آنهایی که دلسوز هستند باید محافظ فوتبال باشند و اجازه ندهند آنهایی که سو استفاده می کنند کار کنند. من مردی هستم از جنس فوتبال، با 33 سال کار من یک مطلب به علی پروین می گویم؛ هیچ وقت دوست ندارم خودم را درگیر سیاست و کارهای اداری کنم و اصلا علاقه ای به این موارد ندارم. وقتی صحبت از زمین های فوتبال و دوره های اموزشی برای مربیان باشد عاشق آن هستم که در این موارد فعالیت کنم اما هرگز علاقه ای به سیاست و دخالت در کار وزیر ورزش ندارم.

کی روش در خصوص بازیکنان سرباز و اینکه آیا جانشین هایی برای پولادی، ماهینی و سروش رفیعی دارد یا خیر یادآور شد: شخصا هیچ راهکاری برای این مطلب ندارم اما نقطه نظراتم را ارائه کرده ام. شک ندارم که هر شهروندی در دنیا باید وظایف شهروندی خود را به خوبی انجام دهد. در خصوص این مسئله معتقدم شک و شبه و سوالی در این زمینه وجود ندارد و همه باید به اصول شهروندی پایبند باشند.

سرمربی تیم ملی فوتبال ادامه داد: این مسئله بسیار حساس است و باید به صورت محرمانه و خصوصی با جایگاه های مناسب و افراد ذیربط مطرح شود. در بحش سوم صحبت هایم باید بگویم همه در سراسر جهان می دانند که ایران یکی از امن ترین کشور های دنیا است و مطمئنا افراد مسئول می توانند خیلی راحت این موضوع را حل کنند. اگر از طریق افراد ذیصلاح این موضوع پیگیری شود قطعا مشکل حل خواهد شد و اگر راهی پیدا شود که بازیکنان وظیفه خود را برای تیم ملی انجام دهند بعد از پایان بازی ها می توانند وظیفه شهروندی خود را پشت سر بگذارند.

به  یکی از خبرنگاران گفت که شما رحمتی را به دلایل مختلف از تیم ملی کنار گذاشتید و حالا چظور انتظار دارید بازیکنانی را که با جعل مدارک وظیفه شهروندی خود را انجام نداده اند در تیم ملی حضور داشته باشند که سرمربی تیم ملی اینگونه پاسخ داد: من موافق تلفیق ایده هایی که با هم انجام دادید نیستم. برای نظر شما احترام قائلم اما نظرم متفاوت است. من در جایگاهی قرار ندارم که بخواهم بگویم این بازیکنان کار جعل انجام داده اند و یا اینکه بخواهم در این مورد صحبت کنم حتی خود شما هم در این جایگاه نیستید. شما نظر خود را دارید اما اصلا این نظر را ندارم که بحث رحمتی را با شهدا قیاس کنم. به خصوص آنهایی که جانشان را برای این مملکت داده اند این دو بحث را با هم قیاس نکنید. ما با مشکلاتی روبة رو هستیم اما تا همین الان که با شما صحبت می کنم هیچ کس به من اطلاع نداده که این بازیکنان محروم هستند.

وی افزود: بحثی که من دارم این است که این بازیکنان مشکلی دارند که مقامات مرتبط راهکاری را پیش پای ما بگذارند ما نمی خواهیم آنها وظایف خود را انجام ندهند این بحث ملی است و ما نمی خواهیم در باشگاههایشان بازی کنند. بازی کردن این بازیکن برای تیم ملی بسیار مهم است و من هم اعتقاد دارم آنها باید به خدمت سربازی بروند و به وظیفه خود عمل کنند. من اعتقاد دارم تلفیق این تصمیم و یک تصمیم ورزشی می تواند راهکار مناسبی داشته باشد اما اینکه من در جایگاه فنی بخواهم نظری بدهم که موجب نقض قوانین شود درست نیست اگر می خواهید معیارهای فنی یک بازیکن که من آنها را انتخاب کرده ام را جویا شوید می توانید سوالتان را به شکلی دیگر بیان کنید. در پاسخ به سوال شما هم بدون شک و شبه در چشم تان نگاه می کنم و جواب می دهم.

 

وی افزود: آیا شما روزنامه نگار ورزشی هستید یا خبر؟! نمی دانم اما از دنیایی که من می آیم شرایط این گونه است که یک بازیکن هیچ وقت نمی گوید مقابل لبنان و یا تیم دیگری بازی نمی کنم مگر اینکه مشکل جدی خانوادگی یا مثلا سلامتی داشته باشد.

کی روش ادامه داد: حتی در آن شرایط که بازیکن مشکل جدی داشته باشد باید رسما درخواست داشته باشد اما چنین اختیاری ندارد که امروز بگوید بازی می کنم و فردا بگوید بازی نمی کنم. در تیم من چنین اختیاراتی وجود ندارد البته مربیان می توانند دو راه را انتخاب کنند. آنها می توانند روی زانو خواهش کنند که آهای بازیکن برگرد! اما من چنین کاری نمی کنم. بقیه بازیکنان را آماه می کنم و به آنها اعتماد به نفس لازم را می دهم که برای کشورشان چگونه بازی کنند. به آنها می گویم که برو مقابل کره این گونه بازی کن تا به جام جهانی صعود کنیم. این شخصیت من است و من این روش را انتخاب می کنم. در حال حاضر به کسانی اطمینان می کنم که استحقاق حضور در تیم ملی را دارند اگر من بهترین بازیکنان را دارم چرا باید آن را تغییر بدهم. در حال حاضر به کسانی اطمینان می کنم که استحقاق حضور در تمی ملی را دارند اگر من بهترین بازیکنان را دارم چرا باید آن را تغییر بدهم.

وی ادامه داد: از عملکرد علیرضا حقیقی بسیار خوشحالم و از طرف فیفا به عنوان یکی از بهترین گلرهای جام جهانی انتخاب شد. در کشورهایی مثل فرانسه ایتالیا و کشورهای دیگر چنین اتفاقی بیفتد اکثر رسانه ها وقت شان را می گذارند که به چنین اتفاقی (موفقیت حقیقی) بپردازند یکی از بهترین بازیکنان ما به خصوص در بازی با کره جنوبی علیرضا حقیقی بود اما شما تمرکزتان را روی بازیکنانی گذاشتید که 5 سال پیش در تیم ملی حضور داشته اند. من بیشتر عکس ها و مصاحبه هایی از رحمتی را روی جلد روزنامه ها دیدم که بیشتر از بازیکنان فعلی تیم ملی بود.

به کی روش در ادامه با انتقاد از یکی از خبرنگاران گفت: او می خواهد طوری صحبت کند که انگار قرار است همه چیز امروز اینجا تمام شود.

وی در پاسخ به این سوال که منظور شما از خواب تیم ملی از جام جهانی تا امروز چه بود و به نظر شما مسئول این خواب چه کسی است گفت: دلیل تشکیل کنفرانس امروز این است که همیشه پاسخگو هستم و البته این موضوع به این معنی نیست که نقطه نظرات ما همیشه یکی است ما اینجا آمده ایم که فردا نظر من را منعکس کنید تا مردم از نظرات من مطلع شوند. من هیچ مشکلی با شما ندارم و می خواهم آرامش خاطر داشته باشید. شما معیار انتخاب بازیکنان و مشکل سربازی بازیکنان را با هم تلفیق کنید.

مجددا همان خبرنگار گفت که هدفش دفاع از رحمتی نیست و حتی به خاطر واکنش شما نسبت به او تقدیر می کنیم که کی روش گفت: خواهش می کنم بحث سربازی بحثی نیست که در مورد آن صحبت کنم. من باز هم تکرار می کنم در جایگاهی نیستم که قضاوت کنم و نقطه نظرم را درباره سربازی بگویم. فقط امیدوارم برای این موضوع یک راهکار پیدا شود. انتخاب بازیکنان وظیفه شخص من است.

وی در مورد اینکه دلیل خواب تیم ملی و مسئولان آن را برعهده چه کسی می داند تاکید کرد: باید برای رسیدن به یک گل به خوبی به او آب بدهید تا آن گل رشد کند. اعتقاد من این است که پس از اتمام جام جهانی باید یک روحیه که ساختارسازی جدیدی انجام شود را تزریق می کردیم. مثالی در مورد تیم ملی آلمان می زنم آنها تنها 7 روز بعد از قهرمانی برنامه ای را تدوین کردند که هدفشان قهرمانی در جام جهانی 2018 بود به این نکته دقت کنید که فدراسیون آلمان فقط 7 روز بعد از جام جهانی این برنامه ریزی را انجام داد. وقتی من در مورد غرق شدن آن کشتی توضیح دادم به این دلایل بود آیا آلمان ها به خاطر این برنامه ریزی آدم های احمق و کم هوشی هستند؟! یا اینکه دچار حماقت شده اند؟!

 

وی ادامه داد: آلمان ها بعد از قهرمانی در جام جهانی مطمئن بودند هلند، ایتالیا و تمام تیم هایی که مقابل آنها شکست خورده اند برای شکست تیم شان برنامه ریزی می کنند و حالا به این نتیجه رسیده اند که باید برای مقابله با رقبای خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشند. بعد از اینکه موفق شدیم کره جنوبی را ببریم بیش از 10 بار دعوت نامه فرستادند که با ما بازی کنند چون تمام فکرشان این است که ایران را شکست دهند. شما فکر می کنید بحرین اتفاقی که در ایران افتاد و 6 گل از ما خورد را فراموش می کند؟! 15 دقیقه قبل از پایان بازی ایران و بحرین آنها به فکر صعود بودند اما بعد از تساوی قطر مقابل حریفش بحرین از دور بازی ها کنار ماند.

 

کی روش عنوان کرد: خدا به ما کمک می کند چون تمام این تیم ها از جمله بحرین و قطر به فکر شکست دادن ما هستند. وقتی در جام جهانی با نام ایران پرستیژ پیدا کردیم خواستیم تا با آموزش مربیان و تولید بازیکنان ماموریتی را جلو ببریم. همیشه شما از من سوال می پرسید اما این بار من سوال می پرسم آیا در این فصل شما شاهد تغییری در لیگ ایران هستید؟!

 

یکی از خبرنگاران گفت: از بُعد تاریخی و تقویمی بله. که کی روش افزود: اشکالی ندارد که شما من را مقصر بدانید اما از بعد کیفی تغییری دیدید؟! اگر هر سال بدون تغییری پیش برویم درجا خواهیم زد چه کسی موظف است که این مسیر را تغییر بدهد؟! افرادی که دلسوز فوتبال هستند مثل منصوریان، گل محمدی، مهدوی کیا، دایی، علی کریمی، باقری و جواد نکونام. آنها باید رهبری این مسیر را برعهده بگیرند. البته نفراتی مثل علی پروین و بزرگان دیگری هم هستند که نامی از آنها نبردم اما یکسری از افراد هستند که فقط از کنار این فوتبال استفاده می کنند. فدراسیون فوتبال وظایف خود را دارد. این اسامی که به آنها اشاره کردم نباید منتظر باشند و صبر کنتد بلکه باید ورود کنند و مسیر را رهبری کنند آنها باید کار بیشتری انجام دهند.

کی روش با خنده گفت: شک دیگری وجود ندارد.

 

سرمربی تیم ملی فوتبال در پایان صحبت های خود در پاسخ به این سوال که شما هنگامی که می خواستید قراردادتان را با تیم ملی تمدید کنید با این واکنش که موفقیت تیم ملی را تضمین بدهید را روبه رو شدید و آیا وعده هایی که برای این موفقیت به شما داده بودند عملی شده بودند یا خیر گفت: من باید این دو کشتی را برای شما جداسازی کنم. یک مطلب احتیاجات تخصصی تیم ملی است و یک مطلب مباحث فنی. ما با سازمان لیگ توافقی کردیم که متاسفانه بزرگترین مشکل ما پیدا کردن تیم هایی برای بازی های دوستانه بود به همین دلیل در پرتغال 2 بازی دوستانه کردیم. ما سعی کردیم با 2 تیم بازی کنیم که البته یکی از تیم ها در دقایق آخر بازی را لغو کرد. ما دچار مشکل هستیم. چون بعضی تیم ها دوست دارند با ما بازی کنند اما کیفیت خوبی ندارند و تیم های دیگری که ما خواهان بازی با آنها هستیم درخواست مالی زیادی دارند. ما نزدیک اردوی آفریقای جنوبی هستیم و برای آنکه گمانه زنی نشود سعی کردیم با بسکری از تیم ها در آنجا بازی کنیم.

 

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تصریح کرد: پیش از این وقتی می خواستیم بازی با آفریقای جنوبی و زیمباوه را هماهنگ کنیم می پرسیدند شما مطمئن هستید در اردوی آفریقای جنوبی حضور پیدا می کنید! آفریقای جنوبی منتظر ما نمی ایستد تا جواب بدهیم و هزینه های آْن باید پرداخت شود اگر تلویزیون اعلام کند بازی را می خواهد پخش کند نمی تواند زیر حرف بزند. کاری که کفاشیان و مسئولان در حال انجام آن هستند این است که بازی های ما را در اردوی آفریقای جنوبی قطعی کنند. شما وقتی هنوز مطمئن نیستید که به اردوی آفریقای جنوبی می روید نمی توانید هیچ بازی ای را قطعی کنید آرزوی من این بود که چند نفر از مربیانم را به جام خلیج فارس بفرستم تا بازی های آنها را آنالیز کنم. ولی با همه این مشکلات همه در حال تلاش هستیم که برنامه ها تحقق پیدا کند. فکر می کنم برای دستیایی به هدفمان از نمره یک تا 10 نمره 7 تا 8 بگیریم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول